Dzintar Klavan läheb elu esimesele rattavõistlusele

22.04.2016

Dzintar Klavan

Tänavu oma 55. sünnipäeva tähistav ning Eesti jalgpallikoondist aastatel 1993-1995 ja 19 mängus esindanud Dzintar Klavan stardib pühapäeval Elvas oma elu esimesel rattavõistlusel.

Klavan on eesmärgiks seadnud trassi läbimise. “Ma ei kujuta ette, mis see kõik endaga kaasa toob. Niisama sõitmine on lõbus, aga kas pärast finiśit ka sama lõbus on, seda ei oska öelda. Väike ärevus on sees, nagu algajal koolipoisil, kes läheb elus esimesele võistlusele. Tahan end lihtsalt proovile panna ning loodan, et suudan selle distantsi ajalimiidi sees läbida,” ütles Klavan ja täpsustas, et treeningkilomeetreid on ta jõudnud koguda kokku veidi alla pooletuhande.

 

Oma esimese päris isikliku maastikuratta sai ta mullu jõuludeks ja tõsisemaks trenniks läks alles kaks kuud tagasi. “Sõitsin seni tütre rattaga, kuid siis öeldi mulle, et aitab jamast ning sain lastelt kingiks päris isikliku sõiduvahendi. Eks ma olin selleks varem ka veidi soovi avaldanud,” lisas ta.

 

Rattasõidu juures naudib Klavan nii kerget füüsilist koormust kui võimalust ilusaid paiku avastada. “Minu tasemel sõitja ei kihuta vaht suunurgast väljas, vaid on ikka aega ringi ka piiluda ning loodust imetleda. Autoga sõites vuhised kõigest mööda ja jalgsi on läbitavad vahemaad pigem lühikesed. Joostes saab mingil hetkel jõud otsa ja suurema kehakaalu puhul kurnab põlved ära. Rattasõit on selles osas palju toredam, saab mingit kiirust säilitada, seda vajadusel reguleerida ning näeb palju rohkem.”

 

Idee rattamaratonil osaleda sündis mehe peas eelmisel aastal. “Korra sai seda mõtet heietatud, kuid kuna läbitud kilomeetreid oli vähe, siis ei läinud asjaks.  Põhiline plaan oli tegelikult Eesti Maastikurattasarjas Mulgi maratoni läbimine, kuid sõber soovitas Elva sõidust alustada. Muus osas polegi väga mingit eesmärki seadnud. Kaks aastat tagasi ei osanud rattaspordist unistadagi, praegu võin öelda, et see on mulle meeldima hakanud,” avaldas Klavan. 

 

Rajale läheb ta üksi ja loodab, et entusiasmi jätkub lisaks Elva ja Mulgi rattamaratonidele veel teistekski etappideks. “Mõtlesin, et teen vaikselt selle tutvuse ära ja vaatan, kuidas läheb. Võimalik, et üritan kokku kuni kuuel sõidul osaleda.”

 

Elva rattamaratoni rajameister Caspar Austa on Klavani ettevõtmisest vaimustuses. “Väga äge, karta pole siin midagi! Usun, et 50kilomeetrine distants pole nii hull, tempo tuleb õige valida,” soovitas Austa.

 

Kogenud rattasportlasena pani ta kõigile südamele, et maratonile tulijad oma riietuse üle vaataks ning energiavarude täiendamisele mõtleks. “Iga 40 minuti tagant üks energiabatoon ära süüa oleks normaalne ning jooma peaks kindlasti ka. Rajal on toidupunktid, kus tasub samuti peatus teha. Kui võtad sõitu rahulikult, siis riietu soojalt. Kindaid ei tohi unustada!”

 

Austa sõnul pole ohtu, et keegi rajal üksi jääb või ära eksib. “Trass on nooltega kenasti märgitud ning nii pikal kui lühikesel distantsil sõidab viimase ratturi järel ATV. Kui rattaga midagi juhtub, siis tasub käsi püsti tõsta ja abi paluda. Telefonil võiks aku täis laadida, selle plastikkotti panna ning taskusse pista. 112 on see number, kuhu tuleb tõsisema õnnetuse korral endast või kaasvõistlejast märku anda. Loodan muidugi, et seda vajadust ei teki. Kohapeal on meditsiinitöötajad olemas. Ega siin muud polegi, hea tuju kaasa ja piisava ajavaruga starti!”

 

Pühapäeval sõidetakse 16. Elva Rattamaraton, kus vastavalt võimetele saab valida 50 km ja 20 km distantside vahel ning eraldi rada on ka rattasõiduga alles lähemat tutvust tegevatele lastele.

Ajakava:
9:00 kuni 11:30 Registreerimine, ümberregistreerimine
9:00 kuni 11:45 Lastesõitude registreerimine
11:40 Avatakse stardikoridorid põhisõidust osavõtjatele
12:00 Põhisõidu start
12:15 Lastesõidud
12:45 Avatakse noorte- ja matkasõidu stardikoridor
13:00 Noorte- ja matkasõidu start
15:30 Autasustamine
17:00 Finiši sulgemine
 

 


 

 

Nimitoetaja
Suurtoetaja
Autopartner
Katab toidulaua / Lastesõitude toetaja
Aktiivsuspartner
Joogipartner
Energiapartner
Rattapartner
Hoolduspartner
Lastesõitude toetaja
Ametlik raadio
Toob rahva rajale
Toob ettevõtted osalema
Riidepartner
RINTAH
Toetaja
   ...